Jak je důležitý zdravý spánek
Dnes se zamyslíme nad spánkem a nad tím, co je nutné udělat pro jeho zkvalitnění. Spánek je velmi důležitý. Nepodceňujte ho! A vyvážená strava souvisí s kvalitou spánku.

Spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého organismu. Během spánku se snižuje naše teplota, zpomaluje se dýchání, krevní tlak se snižuje. Tělo odpočívá a zároveň se nám „filtruje“ mozek. Zpracovává veškeré podněty, které jsme mu přes den dali. Zjednodušeně můžeme říct, že třídí myšlenky a zážitky. Některé z nich ukládá do paměti, ty méně důležité budou časem zapomenuty.

 

Spánek dělíme na dvě fáze, které se střídají. Jde o REM fázi a NonREM fázi. V REM fázi se zdají sny. Jejich vznik je stále ještě nejasný. Někteří psychologové tvrdí, že se nám do snů promítá vše za uplynulý den – vše, co jsme viděli, zažili, ale i to, na co jsme si jen vzpomněli.

Zdravý spánek

Zdravý spánek by měl trvat u dospělého člověka 6 – 9 hodin. U dítěte by měl být delší. Kromě délky je důležitá také kvalita spánku. Neměli bychom příliš ponocovat, protože noční spánek je nejzdravější, zejména mezi 12. a 2. hodinou.

Důležitá je také správná postel, proto při její koupi pečlivě vybírejte. Matrace musí být prodyšná. Nutná je také její pevnost, ale zároveň schopnost kopírovat tvar těla. Dbejte i na výběr vhodných lůžkovin a nezapomínejte větrat. V noci by mělo být v ložnici trošku chladněji. Pod dekou vám jistě zima nebude a kvalita spánku se tím mnohem zlepší.

Máte v ložnici příliš rostlin? Zbavte se jich! Přes den sice vyrábí kyslík, ale v noci nám ho berou.

Důležitá je také psychická vyrovnanost před usnutím. Odebírejte se na lůžko klidní a připraveni na spánek. V tuto dobu vypusťte problémy, kterým jste čelili nebo které na vás čekají následující den. Člověk má usínat klidný a spokojený. Není-li tomu tak, odrazí se to nepříznivě na kvalitě spánku.

Zdravý spánek přispívá k duševnímu zdraví, dobré náladě a celkové pohodě. Mějte to stále na paměti!

Každému se občas stane, že se nevyspí zrovna do růžova. Jistě to znáte. Bolí vás hlava, necítíte se dobře, jste podráždění a celý den vám nic nejde. V tomto okamžiku si uvědomíte, že je kvalitní spánek opravdu důležitý.

Dlouhodobě špatný spánek

V poslední době jsou poměrně časté problémy s nespavostí. Ty jsou způsobeny stresy, které v dnešní době zažíváme ve zvýšené míře. Naše tělo i mysl jsou v napětí a této tenze se nám nedaří zbavit ani v okamžiku, kdy se chystáme jít spát. Zaměstnáváme-li mysl ještě v posteli, bráníme jí odplout do říše snů.

Pokud máte problémy se spánkem delší dobu, navštivte lékaře a poraďte se s ním. Dlouhodobá nespavost dokáže hodně potrápit.

Nezapomínejte na důležitost zdravého spánku. Díky němu regenerujeme své tělo a mysl. Přizpůsobte všechno tak, aby váš spánek byl co nekvalitnější. Uvidíte, že se zvedne i kvalita vašeho života.